Konkurs organizowany przez:

Zespół Szkół Sportowych w Mysłowicach Mysłowicki Detektyw Historyczny


Kontakt: detektyw.konkurs@gmail.com

niedziela, 11 maja 2014

Odpowiedzi na zestaw zagadek nr 7

ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 1
 
Brzezinka jest jedną z dzielnic Mysłowic, która jest wysunięta na południe. Pierwsza historyczna wzmianka o dzielnicy pojawia się w 1474 r. (1). Przełom XVIII i XIX w. to czas największego rozwoju dzielnicy. Do 1951 r. (2) Brzezinka była odrębna gminą. 
Obecnie graniczy z dzielnicami: Morgi (3), Brzęczkowice (4), Larysz (5), Kosztowy (6) oraz z miastem Jaworzno (7). W drugiej połowie XVIII w. powstała tutaj pierwsza kopalnia "Dar Karola" (8). Największą kopalnią była "Nowa Przemsza" (9).
W 1892 r. rozpoczęto budowę kościoła, któremu nadano wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryii Panny (10). Ważną postacią w dziejach brzezińskiej parafii był ks. Jan Kudera (11), który był proboszczem Brzezinki i jednocześnie autorem pierwszej monografii tej dzielnicy. 
Do najciekawszych zabytków dzielnicy można zaliczyć budynek urzędy gminy (12), który powstał ok. 1880 r. Dowodem istnienia żydowskiej społeczności w Brzezince jest istniejący budynek synagogi (13) w centralnym punkcie dzielnicy. 
W Brzezince znajduje się kino "Znicz" (14), które dzisiaj jest siedzibą Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Informacje dodatkowe: datę pierwszej wzmianki o Brzezince, czyli rok 1474 r., podaje ks. Jan Kudera w swojej pozycji "Dzieje parafii wsi Brzezinki" (Mysłowice 1928 r.). Mowa o wydarzeniu kiedy książę Rybnika i Pszczyny - Wacław oficjalnym listem przekazał w zastaw "państwo mysłowickie" Jakubowi z Dubna. Wymieniona jest wówczas Brzezinka, jako integralna cześć "państwa mysłowickiego". Sabina Rotowska w swoim artykule z serii "Oblicza mysłowickich dzielnic" dotyczącym Brzezinki również powołuje się na księdza Kuderę, który jako drugi po Jacobie Lustigu całkiem dobrze opisał historię Mysłowic.
Ważne informacje dotyczące odpowiedzi:
- kolejność podania dzielnic (punkt 3, 4, 5, i 6), z którymi graniczy Brzezinka, nie była wymagana w kolejności, jaka została przedstawiona w odpowiedziach. Pod uwagę brane było tylko prawidłowe podanie nazw dzielnic.
- w punkcie 12 oprócz urzędu gminy jako poprawne odpowiedzi były uznawane również: acetylenownia, Ratusz, siedziba gminy, budynek obecnej policji, budynek przy ul. Brzezińskiej 21.
- w punkcie 13 oprócz synagogi jako poprawne odpowiedzi były uznawane również: bożnica, dom modlitwy, żydowski dom modlitwy.


ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 2


Wymień imiona cesarzy państw zaborczych przestawionych na archiwalnej pocztówce oraz nazwy państw, którymi władali.


Odpowiedzi:

1. Franciszek Józef I - cesarz Austrii, Austro-Węgier,
2. Wilhelm II Hohenzollern - cesarz Niemiec, król Prus,
3. Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow - car Rosji.




 ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 3


Podaj współczesną nazwę szkoły, której budynek został przedstawiony na archiwalnej pocztówce.


Odpowiedź:
Zespół Szkół Ogólnokształcących "Kościuszko", w którego skład wchodzi I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Obecny wygląd frontonu budynku szkoły | Źródło: kosciuszko.pl

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Jutro na blogu ukażą się informacje o rozdaniu nagród!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz