Konkurs organizowany przez:

Zespół Szkół Sportowych w Mysłowicach Mysłowicki Detektyw Historyczny


Kontakt: detektyw.konkurs@gmail.com

środa, 11 grudnia 2013

Odpowiedzi na zestaw zagadek nr 2

ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 1

W XIX wieku na terenach dzisiejszej dzielnicy Janów Miejski – Ćmok działało prężnie kilka hut cynku. Przez cały Janów, od strony Katowic, aż po Brzęczkowice, ciągnęła się trasa kolejki konnej zwana Rossbahn. Dostarczała ona niezbędne surowce do prawidłowego funkcjonowania hut, gdzie najważniejszym z nich był galman, z którego w muflowych piecach pozyskiwano cynk. Dzisiaj zabudowania po hutach już nie istnieją. Pozostały natomiast dwie nazwy ulic upamiętniające niegdyś funkcjonujące tam huty. 

1. Jakie nazwy ulic upamiętniają niegdyś działające huty?
Odpowiedź: ulica Huta Amalii oraz ulica Huta Rozalii.

Poniżej umieszczony został rysunek przedstawiający Hutę Rozalii, składającą się z 8 podwójnych pieców 20-muflowych, które to piece są bezpośrednią pochodną opracowanej metody pozyskiwania cynku przez Johanna Christiana Ruberga - nazywanego śląskim Faustem.


Huta Rozalii. Rysunek ten jest kopią rysunku, jednego z dawnych opracowań, a umieszczoną w książce Teofila Jamrozego oraz Eugeniusza Rączki - "Johann Christian Ruberg" z 1999 roku.

(po kliknięciu na zdjęcie wyświetli się ono w większej rozdzielczości) 

 ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 2.

1. W jakiej dzielnicy stoi widoczna na poniższym zdjęciu budowla?
Odpowiedź: Budowla widoczna na zdjęciu stoi na Krasowach.
2. Jak nazywano tego typu budowle?
Odpowiedź: Tego typu budowle nazywano wapiennikami.
3. Do produkcji czego służyła ta budowla?
Odpowiedź: Wapiennik służył do wypalania i pozyskiwania wapna.

Informacje dodatkowe: budowla ta znajduje się na Krasowach, przy ulicy Franciszka Kościelniaka. Przedstawia wapiennik, czyli piec, w którym wypalano i pozyskiwano wapno. Surowiec dostarczano z przylegającego kamieniołomu. Widoczny na zdjęciu wapiennik to wapiennik „Bołdysowy” – należący do rodziny Bołdysów. Nieopodal, ok. 400m w linii prostej, bliżej ulicy Plebiscytowej, stoi drugi wapiennik, nieco mniej okazały – „Skibowy”. Wapiennik Bołdysowy przestał działać w latach 60-tych XX wieku.



ODPOWIEDŹ na zagadkę nr 3.

1. Jaką budowlę przedstawia zdjęcie?
Odpowiedź: Zdjęci przedstawia synagogę (bożnica, bóżnica).
2. Gdzie znajdowała się ta budowla?
Odpowiedź: Synagoga przedstawiona na zdjęciu znajdowała się przy obecnym Placu Wolności.

Informacje dodatkowe: żydowska synagoga w Mysłowicach, wybudowana w latach 1895-1897 w stylu mauretańskim. Zniszczona i rozebrana na początku II wojny światowej w 1939. Znajdowała się w obrębie dzisiejszego Placu Wolności od strony Czarnej Przemszy. Stała tuż obok zabytkowego XIX-wiecznego budynku szkolnego – obecnie Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.  Poniżej pełny reprint, jednaj z piękniejszych widokówek z początku XX wieku wraz z synagogą.


(po kliknięciu na zdjęcie wyświetli się ono w większej rozdzielczości)   

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz